ZETOR KOVÁRNA zahájila s ITeuro digitální transformaci

Čvn 30, 2021

ZETOR KOVÁRNA, vyrábějící zápustkové výkovky pro zemědělskou, dopravní a stavební techniku, zahájila digitální transformaci. Přibližně třetina produkce z průměrného ročního objemu 5 500 tun míří do traktorů ZETOR. Společnost vloni vybudovala a od začátku letošního roku využívá v ostrém provozu nové informační řešení postavené okolo ERP systému Infor CloudSuite Industrial (SyteLine). V něm jsou pokryty veškeré klíčové procesy včetně těch, které dosud neprocházely ERP a měly náhradní evidenci. Dodavatelem řešení je softwarová společnost ITeuro, která má s klienty z metalurgického průmyslu rozsáhlé zkušenosti.

Impulzem pro změnu ve firmě ZETOR KOVÁRNA byl zastaralý výrobní systém Avalon, jehož funkčnost závisela na dvojici administrátorů a zároveň postrádal propojení s účetnictvím. Procesy zápustkárny (nástrojárny), jednoho ze dvou provozů, systém nepokrýval vůbec. Společnost proto chtěla vše řídit a evidovat v jednom systému a zároveň začít výrobu plánovat nástrojem pokročilého plánování a rozvrhování APS.

„Potřebovali jsme se systémově a procesně posunout na novou úroveň, abychom fungovali jako moderní společnost s tradicí. Digitální transformace pro nás není prázdný pojem, ale i díky spolupráci s ITeuro jsme na cestě k dosažení změny. Ať už jde o řízení všech procesů v jedné aplikaci, o detailní pohled na náklady zakázek a jejich plánování podle reálných kapacit a zdrojů, včetně přehledného reportingu. Nové informační řešení nám poskytuje skvělou podporu a s ITeuro budeme spolupracovat na jeho dalším rozvoji,“ říká Zdeněk Vetešník, výrobní ředitel společnosti ZETOR KOVÁRNA, a pokračuje: „Změna byla pro naši firmu obrovská a velké změny lidé často nepřijímají dobře. U nás ale i díky podpoře ITeuro brzy pochopili význam i výhody a dnes nový systém a procesy hodnotí pozitivně. Každopádně je před námi ještě dlouhá cesta k tomu, abychom systém využívali naplno.“

ERP Infor CloudSuite Industrial (SyteLine) pokrývá vedle obou výrob – kovárny i zápustkárny – také nákup, obchod, logistiku, řízení kvality nebo údržbu a sledování životnosti zápustek (forem pro výrobu výkovků). K odvádění výroby slouží terminály s aplikací InduStream z vlastního vývoje ITeuro.

„V tomto projektu je z našeho pohledu zajímavý způsob výroby a přípravy zápustek pro proces kování. Na rozdíl od jiných zákazníků, kteří k tomuto využívají modul Údržba v ERP, ve firmě ZETOR KOVÁRNA i tyto procesy chtějí řídit nástrojem APS, což systém umožňuje. Za zmínku stojí také jednoznačná dohledatelnost atestů a taveb vstupního materiálu každé zakázky nebo sledování polotovarů a hotových výrobků pomocí jedinečných šarží,“ uvádí Hana Špačková, vedoucí projektu za ITeuro.

Harmonogram projektu byl ovlivněn loňskou epidemií covidu-19. Zahájení proběhlo v únoru, na konci března byl hotový návrh řešení. Původní ambiciózní návrh najet na nový systém od 1. června 2020 ale ZETOR KOVÁRNA s ohledem na okolnosti odložila o půl roku. K 1. lednu 2021 už podle plánu na systém přešla celá firma kromě zápustkárny. Zde se kvůli kompletnímu zavádění procesů do ERP termín stanovil na polovinu února a následně vlivem náročnosti zpracování všech podkladů včetně kompletní inventury na konec května. Velká část aktivit od školení po simulace před náběhem probíhala po celou dobu implementace vzdálenou formou.

„Jsme rádi, že ZETOR KOVÁRNA vsadila na produkt Infor CloudSuite Industrial (SyteLine) s prvotřídními světovými referencemi v metalurgickém průmyslu i na dlouholeté zkušenosti ITeuro v této oblasti. A samozřejmě nás těší i aktivní přístup zákazníka, který pochopil potřebu změny a od počátku si uvědomoval přínosy, kterých může díky digitální transformaci s naším informačním řešením dosáhnout,“ dodává Petr Šperka, obchodní ředitel ITeuro.

 

IT Cluster, z.s.

 

Svou koncepcí naše sdružení spojuje vzdělávací instituce a podnikatelské subjekty, především z oblasti ICT, do celku, jehož posláním je zajistit přípravu lidských zdrojů, vytvořit potenciál pro řešení inovačních projektů a zajistit společné aktivity v oblasti marketingu.

Zobrazit zásady cookies

 

Partneři

 

Moravskoslezský kraj

Krajská hospodářská komora MSK

Město Ostrava

Agentura pro regionální rozvoj

IT4Innovations

 

Projekty

 

 

Kontaktujte nás

 

IT Cluster, z.s.
Novoveská 1139/22
709 00 Ostrava-Mariánské Hory

+420 724 504 926

marketing@itcluster.cz