Monitoring mediálních výstupů
Období: od 1. do 15. února 2007
Téma: IT Cluster
Zdroj: české a slovenské sdělovací prostředky
Zpracovala: Mgr. Eva Kijonková a kol. 2007
Nadpis: Portál slouží uchazečům i firmám
Datum: 02.02.2007 Zdroj:
Právo
Nadpis: Studenti vyvíjejí systém varování
Nadpis: Kliknu a vím, kdy mě zatopí!
Datum: 02.02.2007 Zdroj:
Blesk
Nadpis: Projekt varování proti povodním
Nadpis: Portál chce přilákat odborníky
Nadpis:Vysoká škola báňská-Technická univerzita pomáhá rozvoji regionu
Nadpis: Nový portál láká počítačové odborníky
Datum: 05.02.2007 Zdroj:
Metro
Nadpis: Floreon znázorní hrozící povodeň
Datum: 06.02.2007 Zdroj:
Právo
Nadpis: Počítačový program upozorní na povodně
Nadpis: Nový portál pomůže najít práci
Nadpis: Evropská unie i kraj podpoří podnikání
Datum: 14.02.2007 Zdroj:
Právo
Nadpis: Šéfové lákají žáky na učiliště
_________________________________________________________________________
-Plná znění článků-
_________________________________________________________________________
Datum vydání: 02.02.2007
Portál slouží uchazečům i firmám
Soustřeďuje nabídku pracovních míst i zájemců o práci v oboru informačních technologií
Přes webový personální portál People4IT mohou už třetí den kráčet k budoucí kariéře uchazeči o zaměstnání v oboru informačních technologií.
Portál jim totiž dává možnost vybrat si budoucího zaměstnavatele. Naopak firmy z oblasti informačních technologií si na tomto webu mohou vyhledávat zaměstnance. “Portál profesně zaměřený na oblast informačních technologií jsme uvedli v život ve středu,” řekl novinářům předseda výkonné rady oborového sdružení IT Cluster a děkan Fakulty elektrotechniky a informatiky Vysoké školy báňskéTechnické univerzity Ostrava (VŠB-TU) Ivo Vondrák.
P4IT umožňuje přímý kontakt nabídky a poptávky na trhu práce se zaměřením na IT profese. Uchazeči na personálním serveru najdou nabídky práce firem, personálních agentur a úřadů práce a svého budoucího zaměstnavatele si mohou vybírat podle svých kritérií, např. pracovní pozice, region, výše platu atd.
Naopak firmy si na P4IT mohou vyhledávat vhodné budoucí pracovníky podle svých potřeb. Studentům portál může pomoci například pro přípravu diplomové práce vybrat nejvhodnější firmu.
Zatím jediné tuzemské oborové sdružení pro podporu a využití informačních technologií bylo založeno pod názvem IT Cluster před rokem v Ostravě. Vzniklo kolem zmíněné fakulty a nyní má už 26 členů. Mezi největší členské společnosti patří ASUS Czech a TietoEnator.
Firmám stále chybějí kvalifikované síly
“IT Cluster má za cíl pokrýt nejpalčivější problém v oboru, a to nedostatek kvalifikovaných lidí, a nabídnout ruku ke spolupráci v oblasti aplikovaného výzkumu a vývoje a v oblasti inovací,” připomněl Vondrák.
Podle něj navzdory tomu, že zájem mladých lidí o studium informačních technologií výrazně vzrostl, stále to nestačí k pokrytí personálních potřeb firem. “Nárůst zájmu studentů se začal projevovat od roku 2003. Tehdy jsme měli 1700 studentů, dnes jich máme 3100. Zájem o studium na naší fakultě je tak velký, že polovinu uchazečů musíme odmítat. Hlavním problémem je, že nám chybějí prostory,” řekl.
Podle něj klíčová je rostoucí uplatnitelnost absolventů Fakulty elektrotechniky a informatiky VŠB-TU. “Zatímco v roce 2002 nenašlo práci po ukončení fakulty 10 procent absolventů, dnes je to pouhé jedno procento. Absolvent naší fakulty dnes nemá problém najít zaměstnání,” dodal.
Regionální mutace| Právo – Severní Morava
_________________________________________________________________________
Datum vydání: 02.02.2007
Studenti vyvíjejí systém varování
Ostrava – Studenti Fakulty elektrotechniky a informatiky ostravské Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostravy vyvíjejí speciální systém, který bude varovat před povodněmi.
“Lidé díky němu v době záplav zjistí, jak velká povodňová vlna zasáhne třeba právě jejich dům a kdy k nim dorazí. Po dokončení prací by měl být takzvaný systém počítačové simulace přírodních katastrof volně přístupný na internetu,” řekl děkan fakulty Ivo Vondrák.
Moravskoslezský kraj dotoval vývoj patnácti miliony korun. “Systém bude modelovat a předvídat vývoj povodňových situací, po dopracování ale může sloužit také k simulaci vývoje velkých požárů,” dodal Vondrák.
Nyní studenti připravují prototyp zaměřený na povodí říčky Stonávky. “Pak zřejmě vznikne příležitost pro firmy, aby se projektu chopily a rozšířily jej na celý kraj,” řekl Vondrák. O spolupráci mají zájem zejména společnosti ze sdružení IT Cluster, které spojuje velké i menší firmy zaměřené na informační technologie.
Celý systém by měl fungovat bez zásahů člověka, speciální program si bude sám stahovat potřebná data například od Českého hydrometeorologického ústavu a dalších organizací. Kromě zjištění aktuálního stavu umožní systém modelovat nejrůznější situace.
Lidé díky němu například mohou zjistit, co se stane, když budou srážky intenzivnější, nebo když bude pršet déle, než meteorologové očekávají. Spolupráce Vysoké školy báňské a firem ze sdružení IT Cluster je podle mluvčí sdružení Evy Kijonkové ojedinělá v rámci celé republiky. Společné projekty vytvářejí velké možnosti pro rozvoj dalších činností v oblasti aplikovaného výzkumu a inovací a posilují konkurenční výhody celého regionu.
Regionální mutace| Mladá fronta DNES – severni Morava a Slezsko
___________________________________________________________________________
Datum: 02.02.2007
Kliknu a vím, kdy mě zatopí!
OSTRAVA (uzi) – Hlídat hrozící záplavy na počítači, notebooku či mobilu? Česko bude asi první zemí na světě, kde to půjde. Vědci z Ostravy vyvíjejí unikátní systém » Floreon « , díky němuž může kdokoliv po internetu sledovat průběh přírodní pohromy a zařídit se podle toho.
” Počítačové simulace jsou běžné, ale nikoliv jejich předávání veřejnosti prostřednictvím internetových technologií,” řekl Ivo Vondrák, děkan Fakulty elektrotechniky a informatiky Báňské univerzity. Tam se Floreon rodí. Náklady jsou 15 milio nů, měl by fungovat už napřesrok. Floreon získá data ze všech možných zdrojů, vyhodnotí je, člověk získá už jen výsledky. ” Od předpovědi počasí po stav na vodním toku u jeho domu. Aby měl třeba čas na evakuaci,” uvedl Vondrák. Na chystaném webu nemá chybět trojrozměrná vizualizace požadovaných míst.
___________________________________________________________________________
Datum: 02.02.2007
Projekt varování proti povodním
Relace: Minuty regionu – Severní Morava
Moderátor
Studenti Vysoké školy báňské vyvíjejí unikátní systém včasného varování proti povodním. Ten by měl řadě lidí pomoci zjistit detaily o povodňové vlně a bude přístupný na internetu.
Autor
Takto to vypadalo při posledních povodních v˙roce 2002 v˙okolí Stonávky na Karvinsku. Jindy jen klidná říčka se vylila z˙břehů a zatopila desítky domů a chat. Podobným událostem chtějí zabránit studenti Vysoké školy báňské, kteří vyvíjejí unikátní varovný systém.
Jan Unucka, spoluautor projektu, student VŠB:
Projekt je koncipován tak, že vlastně sdružuje různé vstupy, jak na straně vstupních dat, to znamená celému povodí Odry. Údaje od lesáků a vlastně všechny jakési poskytovatele dat.
Vít Vondra, spoluautor projektu, Katedra aplikované matematiky:
A tohle to se celé pak dá napojit na takzvaný “hydrodynamický model”, který pak vypočítává v˙podstatě, jaksi tu kinematickou vlnu v˙čase, prostě se šíří po té délce toho koryta.
Autor
Pilotní program studenti vyvíjejí na říčce Stonávce. Ale v˙budoucnu by se tento systém mohl využívat v˙kterékoliv ohrožené oblasti.
Projekt je financovaný Moravskoslezským krajem. Probíhá to řešení teďka čtvrtým měsícem. Celá doba řešení je rok a půl.
Autor
Celý systém tedy začne fungovat v˙dubnu roku 2008.
___________________________________________________________________________
Datum vydání: 03.02.2007
Portál chce přilákat odborníky
Ostrava – Ostravské sdružení firem podnikajících v oboru informačních technologií zprovoznilo internetový portál s nabídkou zaměstnání pro počítačové odborníky, vývojáře a pracovníky marketingu. Měl by do moravskoslezského regionu přilákat odborníky, o které je velký zájem mezi novými zahraničními investory i tradičními místními firmami, řekl předseda výkonné rady IT Clusteru a děkan Fakulty elektrotechniky a informatiky Vysoké školy báňské- Technické univerzity Ostrava Ivo Vondrák.
( čtk)
Vyšlo také v: Bruntálský a Krnovský deník, Frýdecko-Místecký a Třinecký deník, Havířovský deník, Karvinský deník, Novojičínský deník, Opavský a Hlučínský deník
___________________________________________________________________________
Datum: 05.02.2007
Vysoká škola báňská-Technická univerzita pomáhá rozvoji regionu
Ostrava – Počítačoví odborníci budou moci zůstat v kraji. O jejich služby je totiž stále větší zájem.
Roste také zájem o studium na katedře elektrotechniky a informatiky na Vysoké škole báňské-Technické univerzitě Ostrava. Zatímco v roce 2003 na této katedře studovalo 1700 studentů, letos je jich více než tři tisíce. I to se ale zdá jako malé číslo, trh práce v Moravskoslezském kraji je schopen absorbovat podstatně větší množství počítačových odborníků.
“Patříme ke katedrám, jejichž absolventi mají nejmenší problémy s hledáním práce,” řekl děkan katedry elektrotechniky a informatiky Ivo Vondrák. “Naše katedra je v celostátním žebříčku na druhém místě, hned za matematicko-fyzikální katedrou Univerzity Karlovy. Jen 0,7 procenta jejich absolventů nenašlo práci v oboru, u nás se v oboru neuplatnilo jedno procento absolventů,” popsal úspěšnost katedry Ivo Vondrák s tím, že ještě v roce 2002 bylo absolventů katedry, kteří nenašli místo okolo deseti procent.
Spolu s úspěšností katedry a zájmem zaměstnavatelů o její studenty hrozí spíše opačný problém. Mnoho studentů dá přednost zaměstnání před dalším studiem. “Někdy máme problém donutit studenty, aby pokračovali ve studiu. Firmy jim dávají lákavé nabídky a oni jich někdy, v okamžiku kdy dokončí bakalářské studium, využívají,” popisuje Ivo Vondrák.
Za výhodnými platy již nemusí absolventi Vysoké školy Báňské utíkat jen do Prahy. Dobře placenou práci mohou dnes najít i v regionu. Například v Ostravě již několik let působí finská společnost
TietoEnator, která svým zaměstnancům podle statistik dává okolo třiceti tisíc korun měsíčně. Společnost
TietoEnator, vyvíjející programy a poskytující IT služby v pětadvaceti zemích světa, navíc stavy svých zaměstnanců stále rozšiřuje.
Katedře může pomoci i klastr
Možnosti dalšího rozvoje katedry, ale i celého regionu chtějí společnosti podnikající v průmyslu informačních technologií a službách spojit mimo jiné také s IT Clusterem, který by měl být spojovacím článkem mezi firmami, školami a státními institucemi.
Klastr informačních technologií, který byl založen před rokem, sdružuje šestadvacet společností působících převážně v Moravskoslezském kraji. V České republice zatím málo známý výraz klastr znamená v doslovném překladu z angličtiny shluk. Shluk firem působících ve stejné oblasti, shluk firem, působících ve stejném regionu. Klastry, známé doposud spíše z anglosaských regionů, se stále více prosazují i v tuzemsku.
Moravskoslezský kraj patří k oblastem, v nichž je působení klastrů nejrozšířenější. Vedle IT klastru zde působí například i dřevařský, strojírenský nebo automobilový klastr.
O členství v IT Clusteru je v kraji velký zájem, během jediného roku se počet jeho členů zvýšil na šestadvacet firem s celkovým obratem přesahujícím dvě miliardy korun. Klastr úspěšně spolupracuje například s krajským úřadem, pro který vyvíjí systém počítačové simulace přírodních katastrof. Ten by měl dokázat předpovídat například potopy či zátopy při dlouhotrvajících deštích a měl by být pomocí internetu přístupný všem obyvatelům kraje.
Vedle počítačového simulátoru přírodních katastrof pracují členové klastru například na internetovém portálu
www.p4it.cz, který by měl pomoci počítačovým firmám hledat nové zaměstnance a zájemcům o práci v počítačovém průmyslu zase potenciální zaměstnavatele.
Velký podíl práce na zakázkách, které klastr získal, mají právě studenti katedry elektrotechniky a informatiky Vysoké školy báňské. “Na jednotlivých zakázkách pracují hlavně naši doktorandi, jejichž podíl je až sedmdesátiprocentní,” uvedl Ivo Vondrák.
Regionální mutace| Mladá fronta DNES – severní Morava a Slezsko
_______________________________________________________________________
Datum : 05.02.2007
Nový portál láká počítačové odborníky
OSTRAVSKÉ SDRUŽENÍ firem podnikajících v oboru informačních technologií zprovoznilo internetový
portál s nabídkou zaměstnání pro počítačové odborníky, vývojáře a pracovníky marketingu. Měl by do moravskoslezského regionu přilákat odborníky, o které je velký zájem mezi novými zahraničními investory i tradičními místními firmami, řekl to předseda výkonné rady IT Clusteru a děkan
Fakulty elektrotechniky a informatiky Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava Ivo Vondrák.
Spolupráce se studenty
Portál
www.people4it.cz bude sloužit nejen k hledání práce, firmy si díky jeho službám chtějí vychovat budoucí zaměstnance z řad studentů. Studenti se na stránkách mohou zaregistrovat a najít si firmu, s níž budou spolupracovat při tvorbě svých diplomových prací. Práce na konkrétním tématu, které může přinést výsledky v praxi, totiž podle pedagogů studenty baví mnohem více a její výsledky bývají kvalitnější.
Zájem roste
Zájem mladých lidí o studium informačních technologií na Ostravsku prudce roste. “Vyšší zájem se na naší fakultě začal projevovat od roku 2003. Tehdy jsme měli 1.700 studentů, dnes jich je téměř dvojnásobek a další stovky zájemců musíme odmítat, protože nemáme dostatek vhodných prostor,” vysvětlil Vondrák. Zvýšený zájem stále nestačí pokrýt personální potřeby firem. Na trhu práce chybějí zejména návrháři, vývojáři a lidé, kteří zvládají obsluhu moderních počítačem řízených obráběcích strojů.
__________________________________________________________________________
Datum: 06.02.2007
Floreon znázorní hrozící povodeň
Unikátní systém počítačové simulace přírodních katastrof, díky němuž se lidé budou moci v době záplav podívat, zda a nakolik je ohrožen jejich dům, a podle toho se zařídit, vyvíjejí experti na informační technologie v Ostravě.
Systém nazvaný Floreon, který bude ojedinělý svou veřejnou dostupností, by lidé mohli začít využívat během roku a půl.
Novinářům to řekl šéf sdružení IT Cluster a děkan
Fakulty elektrotechniky a informatiky Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO) Ivo Vondrák. VŠBTUO na speciální projekt získala dotaci Moravskoslezského kraje ve výši 15 mil. korun.
“Projekt stavíme na využití internetových technologií. Systém si z internetu stáhne potřebná data od Českého hydrometeorologického ústavu, Akademie věd a dalších dostupných zdrojů a bude je modelovat a vizualizovat. Výsledky zobrazí tak, že lidé se budou moci podívat, jak se povodňová situace vyvíjí, zda, kdy a jak velká povodňová vlna může ohrozit jejich dům, a podle toho se zařídí,” vysvětlil. Dodal, že lidé se budou moci na svém počítači podívat na aktuální stav, historii animace, ale také na výhled, jak bude situace vypadat za dvě, tři hodiny.
Výzkum řeší prototyp softwaru pouze pro omezenou oblast Stonávky, která bývá velkou vodou ohrožena často. “Výstup může být zajímavý pro
členy IT Clusteru. Firmy zabývající se informačními technologiemi budou moci systém rozšířit na celý kraj,” uvedl s tím, že prototyp bude demonstrován na prvním kontrolním dni 20. února na VŠB-TUO.
Ojedinělá je veřejná dostupnost systému
“Projekt chceme představit mj. také lidem z krizového řízení, ukážeme jim už funkční architekturu a chtěli bychom, aby nám řekli, co by do systému potřebovali doplnit.”
Počítačové simulace dnes už nejsou ničím výjimečným. Floreon však bude ojedinělý veřejnou dostupností. “Zatím nevíme o žádném takovém systému, který by byl dostupný pro občany,” poznamenal Vondrák. Podle něj Floreon řeší simulaci povodní, ale po dopracování by mohl být využíván i pro jiné přírodní katastrofy, např. pro velké požáry.
Regionální mutace| Právo – Severní Morava
___________________________________________________________________________
Datum vydání: 08.02.2007
Počítačový program upozorní na povodně
Ostrava – Jestli máte při vytrvalém dešti vystěhovat sklep nebo rovnou sbalit kufry, napoví nový počítačový program. Ten by měl na základě informací sesbíraných z internetu vytvořit model vývoje povodňové situace. Výsledný model bude veřejnosti volně přístupný na internetu. Na náročném softwarovém programu simulace přírodních katastrof pracují už čtvrtý měsíc odborníci z
Fakulty elektrotechniky a informatiky Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava. Sedmdesát procent tvůrců programu tvoří studenti doktorského studia. Softwarový prototyp, vytvářený zatím jen pro oblast povodí říčky Stonávky, by měl být hotový v lednu 2008. “Pak zřejmě vznikne příležitost pro firmy, aby se projektu chopily a rozšířily jej na celý kraj,” uvedl děkan fakulty Ivo Vondrák. O spolupráci mají zájem především firmy z neziskového sdružení IT Cluster, jehož členem fakulta je. Dále děkan doplnil, že po dopracování může systém sloužit také k simulaci velkých požárů. Kraj na tento projekt přispěl patnáctimilionovou dotací. Systém bude sloužit občanům, povodňovým komisím, starostům obcí a dalším. Tvůrci modelu počítají s vytvořením trojrozměrné vizualizace – na jejím základě bude možné zjistit, kam až voda dosáhne. Vedle zjištění aktuálního stavu tak model ukáže, jak se situace vyvine, bude- li pršet déle nebo více, než předpovídají meteorologové. První výsledky předvedou řešitelé projektu 20. února, kdy představí funkční architekturu prototypu s dvojrozměrnou grafikou.
Vyšlo také v: Bruntálský a Krnovský deník, Frýdecko-Místecký a Třinecký deník, Havířovský deník, Karvinský deník, Novojičínský deník, Opavský a Hlučínský deník
_______________________________________________________________________
Datum vydání: 08.02.2007
Nový portál pomůže najít práci
Ostrava – Lidem hledajícím práci a zaměstnavatelům pomůže v minulém týdnu spuštěný internetový portál. V republice ojedinělý projekt nese název People4IT (
www.p4it.cz). Jedinečný je svým zaměřením na zprostředkování kontaktů mezi uchazeči o zaměstnání a zaměstnavateli v oblasti informačních technologií. “Tento projekt by měl do budoucna vyřešit problém nedostatku lidí v informačních technologiích,” uvedl děkan
Fakulty elektrotechniky a informatiky Vysoké školy báňské- Technické univerzity Ostrava Ivo Vondrák. Právě studenti této fakulty přivedli portál k životu, respektive až před zraky uživatelů internetu. Podle Vondráka má projekt těchto webových stránek dvě dimenze. Má lidem poskytnout technologie a zároveň také technologie pro lidi. Studenti informačních technologií mohou být díky tomuto projektu zkontaktováni již za svého studia firmami, jež z této oblasti hledají odborníky. Se souhlasem konkrétního studenta přitom fakulta umožní firmě nahlédnutí do výsledků jeho studia. Komunikační portál připravili odborníci z Fakulty elektrotechniky a informatiky VŠB- TUO za podpory statutárního města Ostravy a neziskového sdružení firem v oblasti informačních technologií IT Cluster.
Vyšlo také… Havířovský deník
___________________________________________________________________________
Datum vydání: 14.02.2007
Evropská unie i kraj podpoří podnikání
Firmy dostanou čtvrt miliardy korun * Velké injekce mají přispět k oživení průmyslových areálů – brownfields
Více než čtvrt miliardy korun získají letos na svůj rozvoj podniky a podnikatelé v Moravskoslezském kraji.
Z celkové částky 258,6 mil. korun tvoří 197 miliónů prostředky ze strukturálních fondů EU a zbytek vyčlenil kraj. Peníze se k firmám a živnostníkům dostanou ve formě již rozdělených dotací a grantů.
Novinářům to řekl náměstek moravskoslezského hejtmana Pavel Drobil (ODS). “Příští rok částka naroste o dalších 50 procent na zhruba 380 miliónů korun,” doplnil. Za letošní a příští rok tak částka podpory podnikání na severní Moravě a ve Slezsku přesáhne 630 miliónů korun. “Největší část z těchto peněz jde na projekty malých a středních firem, které souvisejí s rozšířením výroby, dokoupením moderních technologií, zaváděním novinek, které přispívají k ochraně životního prostředí, k likvidaci odpadů nebo třeba rozvíjejí moderní obory, jako je vývoj informačních systémů a podobně,” vysvětlil.
V zónách už příliš místa nezbývá
Peníze z veřejných zdrojů opět poplynou také na vytváření základních podmínek pro podnikání, jakými jsou prostory a zázemí v průmyslových zónách či oživení brownfields.
V kraji je sice 15 průmyslových zón o celkové výměře 865,1 hektaru, podle Drobila však je volná už jen asi pětina z této rozlohy. Do průmyslových lokalit loni kraj vložil 44 miliónů, letos to bude 45 miliónů. Pro podnikání je podle Drobila třeba připravit především staré, již nevyužívané průmyslové areály, tzv. brownfields, např. v Karviné, Bruntále, Novém Jičíně, Ostravě-Hrušově, Jakubčovicích nebo v Závadě na Opavsku. “Pravděpodobně přibudou i další oblasti,” dodal.
Agentura pro regionální rozvoj (ARR) má vytipovat vhodná místa, motivovat vlastníky pozemků a organizovat přípravné práce v nových, podnikatelsky vhodných lokalitách. Podle generální ředitelky ARR Pavly Břuskové už agentura místa pro podnikání hledá. “Seznam dalších vhodných, ale už i připravených ploch pro investiční a podnikatelské příležitosti chceme od agentury nejpozději do tří let,” uvedl Drobil.
Zelená klastrům
Samostatnou oblastí podpory podniků a podnikatelů je i letos podpora oborových sdružení, tzv. klastrů. Loni na činnost šesti klastrů (
strojírenského,
dřevařského,
automobilového, vodíkového, textilního a IT) krajský rozpočet pamatoval částkou 4,3 miliónu korun. “S podporou klastrových iniciativ počítáme také letos. Minulý týden rada kraje navrhla dotaci IT Clusteru ve výši 900 tisíc korun,” řekl. V dřívějších letech přitom kraj s podporou klastrů váhal. “Ukazuje se ale, že některé věci mohou klastry posunout dopředu,” dodal Drobil.
Regionální mutace| Právo – Severní Morava
___________________________________________________________________________
Datum vydání: 14.02.2007
Šéfové lákají žáky na učiliště
Ostrava – Nezájem žáků posledních ročníků základních škol o studium technických oborů trápí nejedno učiliště v Moravskoslezském kraji. Na podání přihlášky na nějakou střední školu přitom mají tito žáci už pouze dva týdny. Příliv investorů do kraje i rozmach již zavedených firem přitom ukazuje na to, že studium učňovských oborů je perspektivní. Pomoci s lákáním svých potenciálních budoucích zaměstnanců na učiliště se proto rozhodli i šéfové zdejších firem. “Technické vzdělání otevírá dveře do světa, dává šanci uspět v kterémkoli oboru. Těším se, až se týmy našich zaměstnanců rozrostou o nové absolventy technických škol,” apeluje například na žáky Jan Světlík, předseda představenstva skupiny Vítkovice Holding. S obdobnými výzvami se k němu připojují i přestavitelé ŽDB Group, Visteonu- Autopal,
Moravskoslezského strojírenského klastru, Sdružení odborníků na informační technologie IT Cluster či Svazu podnikatelů ve stavebnictví. Společným cílem všech zúčastněných je obnovit zájem mladých lidí o studium technických oborů. Celou tuto aktivitu zaštiťuje iniciativa ForTech, za níž stojí Moravskoslezský kraj a Agentura pro regionální rozvoj.
Vyšlo také v: Bruntálský a Krnovský deník, Frýdecko-Místecký a Třinecký deník, Havířovský deník, Karvinský deník, Novojičínský deník, Opavský a Hlučínský deník
Těšíme se na setkání